یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
کد خبر: 22621
تعداد نظرات: ۲

بی هیچ اغراقی فعالیت اجتماعی(در اشکال گوناگون آن) زمینه ساز پیدایش تمدن در بین ابنا بشر از ابتدای تاریخ انسان بوده است. بشر اولیه با تشکیل گروه های مشترک المنافع و در قالب فعالیت های جمعی هم در راستای میل به بقای خود گام برداشت و هم زمینه های پیشرفت و توسعه فکری و محیطی…

تاریخ انتشار: دوشنبه ، ۷ مرداد ۱۳۹۸

بی هیچ اغراقی فعالیت اجتماعی(در اشکال گوناگون آن) زمینه ساز پیدایش تمدن در بین ابنا بشر از ابتدای تاریخ انسان بوده است.

بشر اولیه با تشکیل گروه های مشترک المنافع و در قالب فعالیت های جمعی هم در راستای میل به بقای خود گام برداشت و هم زمینه های پیشرفت و توسعه فکری و محیطی را فراهم آورد.

حال با توجه به اینکه موضوع و مقدمه خاستگاه فعالیت اجتماعی گسترده و مفصل است از کنار آن گذر میکنیم تا به موضوع مورد بحث برسیم و با تحلیل مسائل مختلف در ظرف اکنون به اهداف مد نظر موضوع برسیم.

در بالا گفته شد که آنچه بشر ۲۰۱۹ را به این مرحله از پیشرفت و دانش و قدرت رساند فعالیت های جمعی و حرکت در مسیر بهتر کردن اجتماعی بود که در آن زیست میکرد،کسی چه میداند اگر سقراط به زندگی شخصی و همسنگ با همشهریانش بسنده میکرد(که عدم انجام اینکار در نهایت به مرگ با جام زهر شوکران منتهی شد) و شاگردانی همچون افلاطون و از افلاطون ارسطو را تربیت نمیکرد امروز دموکراسی به شکل امروزین نداشتیم.

اگر کپلر،کوپرنیک و گالیله بی اعتنا به وضعیت جامعه صرفا یک زیست مانند عموم مردم را انتخاب میکردند و پا را از گلیم قوانین وضع شده فراتر نمی نهادند دانش بشر از کیهان و ارسال ماهواره و…به سرتاسر منظومه شمسی در حد اکنون نبود.

اگر امامان معصوم ما بر علیه ظلم و ستم و خرافه نمیجنگیدند و جان و خانواده خود را فدا نمیکردند…
اگر شهیدان ایران اسلامی برای دفاع از میهن ارزشمندترین سرمایه خود را سپر بلا نمیکردند،،و بسیاری دیگر از مثالهایی ازین دست،امروز میراث دار این حجم از آزادی و پیشرفت نبودیم.

مخرج مشترک تمامی این افراد و شخصیت های بزرگ که نام برده شد آن اراده و حس خدمت به اجتماع بود که دروازه های زرین پیشرفت و بهبودی را بر روی بخشی زیادی از انسان ها گشود.

تاریخ اما همچنان ادامه دارد و مسیر کمال خود را پیمایش میکند.
بی تردید اگر امروز همگان نسبت به مسائل جامعه خود بی توجه باشند و برایشان مهم نباشد در جامعه ای که زندگی میکنند چه میگذرد و برای ارتقای آن نکوشند رژه ای رو به عقب خواهیم داشت.

فعالیت اجتماعی تکلیفی است الهی(آنجا که قرآن کریم از امر به معروف و نهی از منکر میفرماید) و راهی است در مسیر فتح قله های ارزش های انسانی،
آنجا که حافظ میگوید:

در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

اهل کام و ناز را در کوی رندی راه نیست
رهروی باید جهان سوزی نه خامی بی‌غمی

سیاست کلید راه و سیاسی بازی سم هولناک در فعالیت های اجتماعی

شاید یکبار برای همیشه لازم باشد به این مساله پرداخته شود،اینکه ما باید به معنای واژگان دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

همانطور که در انگاره های پیشین ذکر شد ضمن اینکه رفتاری از جنس سیاسی بازی را باید محکوم کنیم باید حواسمان نیز باشد واژه مهم و ارزشمندی مانند “سیاست -politics-” را ناخواسته تخریب نکنیم یا تقلیل ندهیم.

اینکه یک فرد بسته به جهانبینی و نگرشی که دارد سیاست(راهبرد)مشخصی برای اصلاح زندگی خویش یا بهبود شرایط جامعه خود داشته باشد نه تنها بد نخواهد بود بلکه کاملا عقلانی و قابل تحسین است.

اینکه فردی با توجه به علاقه ای که به هنر دارد با اتخاذ سیاست های عقلانی و هدفمند در جهت بهتر شدن وضع موجود گام بر میدارد قابل تحسین است.

اینکه فرد یا افرادی با توجه به دلبستگی که به محیط زیست دارند بصورت تشکیلاتی و راهبردی،مدیریت و سیاست مبتنی بر هدف در جهت حفاظت و توسعه محیط زیست جامعه خود را در پیش میگیرند قابل تحسین است.

تمام مشکل ما با مفهومی به نام “سیاسی بازی” است،اینکه فرد یا عده ای فقط و فقط در راستای منافع شخصی و گروهی خود بی توجه به ضررهایی که شاید اینکارهایشان به جامعه وارد کند به پیش می تازند،کسانی را بر مسند و جایگاهی می نشانند که تنها معیار گزینشش خودی بودن هست؛این اعمال مورد سرزنش است.

اینکه شخص یا اشخاصی به سبب جایگاهی که دارند به بیماری منیت دچار شوند و بی توجه به امر شور و مشورت آنها که نقد دارند را متهم کنند و خود را معصوم‌بخواهند جلوه دهند تفکر پوچ و هولناکی است که از بمب اتم هم خطرناک تر است.

و در پایان دوباره باید تکرار کرد تا ملکه ذهن شود:
سیاست به معنای داشتن راهبرد در خدمت منافع جمعی امری بسیار نیکو و پسندیده است(آنجا که عالمان دینی ما میگویند سیاست ما عین دیانت ماست) اما سیاسی بازی محکوم و مردود است.
فرقی هم نمیکند یک بیسواد باشی یا عضو هیئت علمی دانشگاه،معلم باشی یا کارگر،فعال هنری باشی یا فعال ورزشی….
سیاسی بازی در هرجایی میتواند رخ بدهد و باید همه ما مواظب آن باشیم.

علی پسنده
۹۸/۵/۶

 


برچسب ها:
تعداد نظرات: ۲
مرتضی ملک زاده
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷

بسیار جامع و کامل،درود بر نویسنده

ناشناس
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷

به به بر بردار همیشه درصحنه و حاضر در جلسات و خبرنگار کانال خبری دیلم پلاس

چه خبر اسم شما رادیدیم دریکی ازخبرگزاریهای استان . اگر ماهم بنویسم مدیر سایت نوشته ما را درج می کنید درسایت یا بازهم بایکوت خبری می کنید وتبعیض قایل می شوید بین نویسندگان استان وشهرهای شمالی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها
بالا